top of page

מרחב ביטוי

ברוכות הבאות וברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!

זהו פרוייקט בהתהוות, ויש עוד המון דברים שאני לא יודעת לגביו. בינתיים זה מרחב לביטוי, ועם הזמן נגלה ביחד מה עוד מבקש לקרות בו. 

לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים בבלוג אפשר להירשם כאן

מייל

כסף לא צומח על העצים?

בילדותי שמעתי את המשפט הזה מידי פעם. כמובן שהוא נאמר כהצהרה ולא כשאלה, בעיקר כשרציתי משהו שהיה נראה להורים שלי מוגזם.


כמה מפתיע ומסקרן היה לגלות, בתהליך החקירה של היחסים שלי עם כסף, שבחוויה הפנימית, הילדית שלי, כסף לגמרי צומח על העצים. והמשפט הידוע הזה ממש לא תאם את איך שהחלק הילדי שבי חווה את הדברים.


גדלתי בבית שלא היה חסר בו כלום מבחינה כלכלית, ברוך השם. לא דיברו איתנו כמעט על כסף, אני חושבת שבעיקר מתוך רצון להגן עלינו ולתת לנו הרגשה בטוחה וחסרת דאגות (מעניין גם להתבונן בהקשר הזה על המעבר בין הדורות, ואיך חוויות ילדות של אנשים בהקשר של כסף משפיעות קדימה על ההתנהלות שלהם כהורים....).


מתוך עצמי, לא היה לי שום עניין בכסף במשך המון שנים. הוא לא סיקרן אותי, לא תהיתי מאיפה הוא מגיע, לא הייתי מאד עסוקה ברצונות חומריים, לא היה לי רצון מיוחד להרוויח הרבה כסף, ובאמת שגם לא היה לי חסר שום דבר כך שהמציאות לא הפגישה אותי עם זה יותר מידי.


גם כשכבר גדלתי, לא שאלתי לגביו יותר מידי שאלות, והמשכתי לחוות את תחום החיים הזה כמשהו שלא ממש נוגע בי, לא ממש קשור אליי. היה לי גב כלכלי ותמיכה מהבית שאיפשרו לי ללמוד הרבה שנים ולעסוק במה שעניין אותי. בתא המשפחתי שלנו, בן זוגי היקר הוא המפרנס העיקרי וזה מאפשר לי להפנות הרבה מאד מהזמן והמשאבים שלי לגידול הילדים, ואני מלאת תודה על זה.


מבחינת ההתפתחות שלי, משהו בתחום של כסף "נשאר מאחור", תחום חיים שבמשך הרבה זמן די נמנעתי מלעסוק בו ונמנעתי מלפגוש את הרגשות שהוא עורר בי.


מנקודת מבט ביקורתית ושיפוטית, אפשר להגיד על זה כל מיני דברים:

שאני מפונקת

שכמעט אף פעם לא ממש קיימתי את עצמי כלכלית

שאין לי זכות להגיד על זה שום דבר כי לא חוויתי קשיים בתחום הזה


(וכמובן שהקולות האלה עולים בי לפעמים, במיוחד כשאני רוצה לשתף אחרים בחוויות שלי מהתחום הזה או לתמוך באחרים בתהליך שלהם).


מנקודת מבט סקרנית ולא שיפוטית, אפשר לשאול שאלות הרבה יותר מעניינות:

מה הסיפור שלי עם כסף? איזה תפקיד יש לו בחיים שלי? איך נראית התפתחות וצמיחה עם כסף בסיפור האישי שלי? איך זה נוגע לתחומים אחרים בחיים שלי?
לפני אי אילו שנים, התחלתי להתעורר לנושא הכסף בחיים שלי, ולחקור אותו גם ברמה הפרקטית של ההתנהלות שלי ושלנו כתא משפחתי, וגם ברבדים עמוקים יותר של רגשות, אמונות, חוויות עבר, תפיסות שהתעצבו ועוד. קראתי ספרים מכל מיני סוגים, הקדשתי הרבה התמקדויות לנושא הכסף, כתבתי, עשיתי תרגילים.

מסר אחד שחזר והופיע בספרים שונים של אנשים שעוסקים בכך, והיה עבורי מאד משמעותי, היה שלכולם יש עניינים עם כסף. אנשים שגדלו במחסור ואנשים שגלו בעושר ורווחה, וכל מי שבאמצע. אנשים שיש להם ואנשים שאין להם, אנשים שיכולים להרוויח בקלות ואנשים שמתקשים להתפרנס. זה תחום שנוגע עמוק בחיי הרגש שלנו, בהיסטוריה המשפחתית, בזכרונות ילדות ובתחושת הערך העצמי. ותמיד יש עוד מה לגלות לגביו.


עברתי מאז המון התפתחות. איזורים שלא יכולתי לגעת בהם כי הם היו מעוררים בי כיווץ, או בושה, או הרגשה עמוקה של חוסר מסוגלות ובורות, נחווים לי היום כמאד טבעיים ואני יכולה לגשת אליהם בקלות ובאופן ענייני. ההתנהלות הפרקטית שלי עם הכסף בחיי מאד התפתחה, והכי מפתיע, הוא שגיליתי שהתחום הזה ממש מסקרן אותי :-)


כמובן, שזה מסקרן אותי בעיקר כתחום של התפתחות וצמיחה אישית וריפוי, כי אלה הדברים שמלהיבים אותי בחיים. ואני מגלה, כמו בכל תחום התפתחות אחר, שאין לזה סוף, ותמיד יש עוד לאן לגדול ולהתפתח. אחד הדברים הכי יפים ומעניינים בתחום של כסף, הוא שהרוחני והחומרי לגמרי מחוברים ונפגשים בו. כך שבכל פעם שאני משחררת עוד מטען רגשי שקשור לזה, עוד משהו בהבנה ובהתנהלות הפרקטית שלי מתבהר ונהיה מדויק יותר.


(ועל אף שאני מאד מאמינה גם בניסים, בהקשר הספציפי של כסף הרבה יותר מעניין אותי לראות ולחוות איך ההתפתחות הפנימית שלנו מולידה ומצמיחה התנהלות כלכלית שיותר נכונה לנו ומיטיבה עבורינו, מאשר לעסוק ב"זימון ניסים" מסוגים שונים).


לפני כמה שנים כתבתי סדרת מכתבים שמזמינה לחקירה עצמית קלילה וידידותית בנושא היחסים שלנו עם כסף, מעין מיני-קורס לעבודה עצמית. המכתבים מגיעים למייל בכל שבוע וההשתתפות היא ללא תשלום.

ב- 10 ליוני אתחיל לשלוח שוב את הסדרת המכתבים הזו, והפעם יש אפשרות לעבוד איתם גם בליווי אישי שלי.

ההרשמה וכל הפרטים נמצאים כאן, מוזמנות ומוזמנים באהבה להצטרף אליי. גם אם כבר היית רשומה באחת הפעמים הקודמות, את מוזמנת להצטרף אלינו שוב, גיליתי לאורך הזמן שבכל פעם שאני עושה את התרגילים האלה אני מגלה דברים חדשים...

36 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page